מאמרים

דירה להשקעה או בורסה - במה כדאי יותר להשקיע ?

השוק בוער. בעיקר שוק הדירות ושוק ההון, בשל התמורות החדות של השנה האחרונה. המט"ח אינו מצליח לשמור על מגמת עלייה, שיעור הריבית על הפקדונות הוא אפסי, הבורסות בעולם מנסות לשקם את עצמן מהמשבר הכלכלי שפקד אותן ומחירי הנדל"ן הולכים ומאמירים.


אז באיזה סל כדאי לכם להשקיע את כספכם ?


"אל תשימו את כל הביצים בסל אחד"? מוכר לכם המשפט הזה? לא זכיתי ב'אח הגדול', גם לא 'במירוץ למיליון', כסף עדיין אין לי מספיק, אבל את מה שיש כדאי להשקיע נכון... בריאליטי של החיים כולנו רצים ומזיעים לצבור שקל לשקל, לחסוך בצד קופה, עד שתזדמן השקעה שווה.  השקעה בדירה או השקעה בבורסה, לכל השקעה הכדאיות והעלויות שלה.


רכישת דירה עם יועץ השקעה


סוף שנת המס הוא זמן טוב לרכישת דירה להשקעה, מועד בו הבנקים למשכנתאות מתחרים ביניהם על הריביות. תמונת המצב של היום מראה, כי הדולר 'צונח', הריבית על המשכנתאות יורדת ומחירי השכירות עולים. מחירי הדירות אמנם גבוהים ונמצאים במגמת עלייה, אך מגמת העלייה הזו תימשך, בעיקר במרכז הארץ- שם אין עתודות בנייה חדשות והביקוש גדול מההיצע.


נדל"ן הפך ברבות השנים לאטרקטיבי יותר להשקעה, כאשר מן הסתם יש להוסיף לכך את מוטיב ה'יהודי הנודד', השואף למקום קבע עם ארבעה קירות. רוכשי דירה להשקעה כבר אינם מאופיינים באופן מובהק , כחלק מהמעמד הסוציו אקונומי הגבוה. כיום, גם מעמד הביניים מאמין בהשקעה זו כדרך "לעשות רווחים". עובדה זו הגדילה את הביקוש לעומת ההיצע וגרמה לעלייה במחירי הנדל"ן.


בהשקעה בדירה ישנם שני מקורות לרווח. השכירות השוטפת ועלייה עתידית בערך הנכס, אך בכדי שמקורות אלו יניבו רווח משתלם, יש לשקול היטב את צעדיכם עם יועץ השקעה, שיעזור לכם לבצע רכישה נבונה. רכישה נבונה, הינה רכישה שמביאה בחשבון את מכלול המשתנים הגלומים ברכישת דירה, על מנת לאמוד את שיעור הרווח האמיתי מההשקעה.


רכישת דירה כרוכה בעלויות כגון: מס קנייה,עמלת תיווך, ( במידה ונעזרתם במתווך), שיפוצים לטובת השבחת הנכס והתאמתו לשכירות, אחזקה שוטפת, עלויות הקשורות לבלאי הבניין בו נמצאת הדירה, הפסד הכנסה משכירות בתקופות בהן הדירה ריקה ועוד.


אל תהיו פזיזים- אם לא תביאו בחשבון מראש את העלויות הללו, אול יהיו לכם ארבעה קירות על הקרקע, אבל  תתקעו עם תשואה שנתית מההשקעה, עמוק באדמה..


החלטתם להשקיע בדירה?  על מנת למצוא את ההשקעה המתאימה, מומלץ לערוך סקר מקיף של עלויות באזורים שונים. במהלך בדיקת מחירי השכירויות לטובת בחינת הכדאיות שברכישת דירה להשקעה באזור מסוים, יש לשקלל גם את עלות הדירה. למשל, רכישת דירה במרכז תל אביב, דורשת השקעה כספית גבוהה ביותר, שאינה תמיד משתלמת ביחס לשכירות שהיא תניב ואז התשואה השנתית נמוכה יחסית. אבל בבת ים,למשל, ( מה אתם מופתעים? אחלה בחירה..), ניתן לרכוש דירה בטווח עלות נמוך הרבה יותר ביחס לדמי השכירות, עובדה המגדילה את התשואה השנתית והופכת את ההשקעה ליותר משתלמת.


מומחה משכנתאות יראה לכם את כל התמונה בכדי למקסם את התשואה.


השקעה בבורסה יותר קלה?


בהשקעה בבורסה, קל הרבה יותר להעריך את שוויה האמיתי של החברה וממנו לגזור את המחיר שבו צריכות מניותיה להיסחר בפועל. בניגוד לדירה, ששווי העלות העתידי שלה תלוי בגורמים שקשה להעריכם מראש, חברה שווה לסך המזומנים שצברה בקופתה, נתון שניתן להעריך באופן מהימן יחסית.


עם זאת, חשוב לזכור, ששוק ההון הוא תנודתי ולא תמיד מצליח לשמור על יציבותו והפגיעה בהשקעתכם מנפילתו, היא לעיתים פגיעה אנושה. בתקופה  זו דווקא, הוא מתקרב לשיא של כל הזמנים, כך שאם יש לכם אורך רוח ותפעלו בחוכמה, על יד חלוקת השקעתכם באופן תקופתי, תוכלו  בטווח הארוך, להשיג תשואה חיובית מהשקעה בשוק ההון.


האם התשואה של מניות גבוהה מזו של דירה להשקעה?


ניתן להשיג בשוק ההון תשואות אטרקטיביות יותר בטווח הארוך בהשוואה לתשואה מהשקעה בדירה, פער בשיעור משמעותי, שיכול להוסיף מליוני שקלים לשוווי ההשקעה שלכם לאורך עשרות שנים. דירה גם אינה נכס נזיל ובדרך כלל, לא ניתן למכור אותה בפרק זמן קצר מבלי להתפשר במחיר.


כיצד בכל זאת לבחור נכון?


שוק הנדל"ן דורש הבנה ומקצועיות. התייעצו עם מומחה וודאו שאתם רוכשים דירה במחיר זול יחסית, שהתשואה ממנה על ההשקעה היא הגבוהה ביותר.


שוק המניות מאפשר להשיג תשואה גבוהה גם אם אינכם מבינים גדולים בהשקעות. כל שעליכם  לעשות הוא לרכוש תעודות סל, שעוקבות אחר המדדים המרכזיים ולהשקיע בהן סכום חודשי  קבוע לטווח ארוך.


עליית מחירי הדירות היא נתון חיובי להשקעה בדירה , כי הוא משמעותי להגדלת התשואה, בטווח הארוך. יש לדאוג להסתברות הגבוהה ביותר לעליית מחיר הדירה לאחר הרכישה- בחירת דירה באזור בו הסיכויים לעליית ערך הקרקע הם הגבוהים ביותר.


השבחת ערך הנכס על ידי שיפוץ סביר, מאפשר לכם להעלות את דמי השכירות לדירה ועשוי להעלות את שווי עלות הדירה.


ההחלטה לגבי ההשקעה, תלוי בסכום ההשקעה העומד לרשותכם. מומחה משכנתאות ידריך אתכם כיצד לפזר נכון את השקעותיכם בכדי למקסם את התשואה ולהקטין סיכונים.


תגיות: משכנתא חדשהמחזור משכנתאריבית פרייםהמומחים למשכנתאותהלוואה לכל מטרהייעוץ משכנתא


צור איתנו קשר

חייגו עכשיו 03-5502-632

מאמרים אחרונים

לקוחות ממליצים

 • מכתב המלצה - צביקה פיק

  קרא עוד

 • מכתב המלצה - נעמה בראל

  רציתי להודות לך ניר לוי מכל הלב, על השירות המסור והאיכותי, על האדיבות...
  קרא עוד

 • המלצה ותודה חמה למומחים למשכנתאות

  לפני כחצי שנה רכשתי דירה, נזקקתי למשכנתא בשיעור של כ- 50% משווי הנכס. אני...
  קרא עוד

 • לכבוד מר קובי הלוי - המומחים למשכנתאות

  לאחר מספר שבועות של חיפוש משכנתא באופן עצמאי וקבלת מספר הצעות ממספר...
  קרא עוד

 • משפחת גיל

  ניר לוי - תודה רבה! ברור לנו מההתחלה שזה היה לא פשוט, משכנתא לא קטנה,...
  קרא עוד

 • לכל צוות חברת המומחים למשכנתאות

  ברצוננו להודות לכם על הטיפול המסור והמקצועי במחזור המשכנתא. הגענו...
  קרא עוד

 • להמלצות נוספות »